A particle moving in parabola (Kinematics)

mercredi 2 juillet 2014

1. The problem statement, all variables and given/known data



A particle is moving along a parabola y = x2 so that at any time vx = 3 ms-1. Calculate the magnitude and direction of velocity and acceleration of the particle at the point x = 2/3 m.



2. Relevant equations



Kinematics



3. The attempt at a solution



vx = 3 (given)

y = x2 so vy = 2x



ax = 0

ay = 2vx



When x = 2/3, vx = 3 and vy = 4/3

So v = √{32 + (4/3)2} = 3.3

Direction tan-1{(4/3)/3} = tan-1(4/6) = 33.7°



When x = 2/3, ax = 0 and ay = 2 x 3 = 6

So a = √{02 + 62} = 6

Direction in +y direction



Above is how I tried to solve the problem. But then when I checked the answer, I found

v = 5, direction of velocity tan-1(4/3) or 53°, a = 18 and direction of acceleration +y



Would someone please help me pointing out my mistakes?





0 commentaires:

Enregistrer un commentaire